Czym są i jak działają kominki akumulacyjne?
Dostępne obecnie system grzewcze sprawiają, że kominki nie są już niezastąpione. Nie oznacza to jednak, że ich era minęła. Wręcz przeciwnie. Kominki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ pełnią wiele funkcji jednocześnie. Z jednej strony zapewniają przyjemne ciepło, które można rozprowadzić po wszystkich pomieszczeniach, a z drugiej pomagają stworzyć niezwykłą atmosferę i przytulność. Jednym z rozwiązań, które zasługuje na szczególną uwagę są kominki akumulacyjne. Czym się charakteryzują? I jakie są ich główne zalety? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Kominki akumulacyjne - czym są?
Kominki akumulacyjne, nazywane też kominkami III generacji, to nowoczesne rozwiązania, których niezwykłe właściwości związane są z systemem akumulującym, czyli gromadzącym i magazynującym energię cieplną. Dzięki starannie opracowanej budowie możliwe jest zyskanie lepszych efektów, przy mniejszej ilości zużywanego materiału.
Kominki akumulacyjne składają się z trzech podstawowych części, czyli:
- wkładu z paleniskiem, które może przybierać formę ceramiczną, ceramiczno-żeliwną lub żeliwną; w drzwiach instalowana jest szyba pozwalająca na oglądanie płomieni,
- masy akumulującej ciepło, której zadaniem jest gromadzenie nadmiaru uzyskanej energii cieplnej i oddawanie jej w późniejszym czasie,
- obudowy, wykonanej np. z ceramicznych płyt akumulujących ciepło.
Kolejną ważną częścią składową są także moduły akumulacyjne, które wydłużają drogę spalin, odzyskując jeszcze więcej ciepła.
Główne zalety rozwiązania
Kominki akumulacyjne cieszą się dużą popularnością, ponieważ wykazują wiele zalet. Przede wszystkim ich budowa umożliwia efektywnie wykorzystanie wytworzonego ciepła, co pomaga osiągnąć dobre efekty przy jednoczesnym mniejszym zużyciu materiału. Dodatkowo konstrukcje te pełnią funkcję estetyczną, ponieważ pozwalają na stworzenie ciekawego, ciepłego klimatu, który wiąże się z możliwością oglądania płomieni.
Jednak to nie koniec zalet. Kominki akumulacyjne wyposażone są w odpowiednio dużą komorę spalania, dzięki czemu pozwalają na zastosowanie większej ilości drewna. W praktyce oznacza to, że możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem przez długi czas i to bez konieczności ponownego "podkładania", czyli uzupełniania surowca. To wygodna opcja, która pozwala jednocześnie zmniejszyć koszty ogrzewania.
Warto także wiedzieć, że:
- kominki III generacji, czyli kominki akumulacyjne uzyskują wysoką sprawność energetyczną sięgającą od 80 do 90%,
- dzięki swojej konstrukcji pozwalają uniknąć efektu przegrzania pomieszczenia krótko po rozpaleniu, czyli w momencie, gdy opał znajduje się w trakcie maksymalnego spalania,
- wysokiej jakości kominki mogą być wyposażone w siłownik do szybra oraz sterownik elektryczny, dzięki któremu możliwe jest optymalne ustawienie całego procesu.
Jeśli więc chcesz skorzystać z zalet, którymi wyróżniają się nowoczesne kominki akumulacyjne, sprawdź naszą ofertę. Oferujemy szeroki wybór nowoczesnych kominków żaroodpornych, akumulacyjnych i stalowych oraz kominków z płaszczykiem znanych marek, takich jak Unico, Hitze i Spartherm. Odwiedź naszą stronę internetową i dowiedz się więcej!